Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Katarynka - Przykładowe wypracowania - strona 3

znajomego w rozstrzyganiu pewnej trudnej sądowej sprawy, zapomniał zupełnie o dziewczynce i jej współlokatorkach.
Wreszcie ubogie kobiety przeniosły się do kamienicy, w której mieszkał pan Tomasz, a mała dziewczynka narzekała, że musi wszystkiego uczyć się od nowa, rozkładu pomieszczeń, przedmiotów itd., a także, że mieszkanie jest smutne i nie ma żadnej rozrywki. Wtedy mecenas przypomniał sobie o sąsiadkach. Pewnego dnia na podwórze kamienicy, wbrew zakazowi, dostał się kataryniarz. Okropnie zdenerwowany Pan Tomasz chciał go wyrzucić, ale zauważył radość malej dziewczynki, wywołaną przez muzykę. Wtedy bohater zrozumiał, jak wiele ten dźwięk znaczy dla ośmiolatki i zapomniał o swojej nienawiści do urządzenia! Zaczął regularnie zapraszać kataryniarzy i hojnie ich wynagradzać, ciesząc się radością niewidomej sąsiadki. Uświadomił sobie także, że trzeba dziewczynce pomóc, zaczął więc szukać najlepszych okulistów.
Pan Tomasz był bohaterem pozytywnym, miał jednak odrobinę za dużo przyzwyczajeń, których sztywno się trzymał. Pojawienie się małej dziewczynki zmieniło jego zawsze zgodny z ustalonym planem tryb życia, a także pomogło pozbyć się nienawiści do katarynek.

2.Charakterystyka dziewczynki z noweli Bolesława Prusa p.t. „Katarynka”

    Bohaterką „Katarynki” Prusa jest ośmioletnia dziewczynka, mieszkającą od niedawna wraz z matką i znajomą w małym mieszkanku dla ubogich, w kamienicy naprzeciwko domu emerytowanego mecenasa Tomasza. Kobiety utrzymywały się z szycia kaftaników i robienia pończoch, a ich sytuacja finansowa nie przedstawiała się dobrze. Dziewczynka nie miała zabawek poza jedną lalką, zatem często bawiła się nićmi bądź skrawkami materiałów. Potrafiła całymi dniami przesiadywać przy oknie.
    Mecenas cały czas obserwował lokatorki i zauważył, ze dziewczynka nigdy